Arılar

444 3 554  nolu telefondan bizi arayın veya bize ulaşın

Yaban Arısı Yuvalarının İşaretleri

Evinizde veya bahçenizde çok sayıda yaban arısıyla karşılaşıyorsanız; mülkünüzde, bahçenizde ya da çok yakında bir yuva olması muhtemeldir.

Yaz aylarında ki olgun bir yuva binlerce yaban arısı ihtiva edebilir.

Çok acı verici olabilen ve hatta alerjik bir reaksiyona neden olabilecek yaban arısı sokması tehdidini azaltmak için yuvayı erkenden tedavi etmek önemlidir.

Yaban Arısı Yuvasından Endişe mi ediyorsunuz?

Sokulmalara karşı hassassanız yaban arısı yuvası tedavisi etmeye kalkışmamalısınız. Yuvayı rahatsız ederseniz, içerideki yaban arılarını kışkırtabilirsiniz ve savunma biçimi olarak sizi sokarlar.

Rentokil' de, yuvayı ortadan kaldırarak zararlı sokmalara karşı sizi korumak için profesyonel yaban arısı yuvası tedavi hizmeti sunuyoruz.

 • Kalifiye profesyoneller - Tüm yaban arısı kontrol teknisyenlerimiz, tedaviyi hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlamak için tümüyle eğitimlidirler ve gerekli tüm güvenlik donanımlarıyla donatılmışlardır.

 • Güvenli Uygulamalar - Teknisyenlerimiz BPCA sertifikalıdır ve uygulama sırasında size ve ailenize zarar gelmesini önlemek için sıkı kurallara uyarlar.

 • Yuvanın Kaldırılması - İkinci bir istila riskini azaltmak için ayrıca yuvanın ortadan kaldırılmasını sağlayabiliriz (Daha sonraki bir tarihte, tedaviden sonraki en az 48 saat içinde yaban arılarının geri dönmesini ve öldürülmelerini sağlamak için).

Yaban Arısı Yuvasının Tespiti

Yaban arıları yuvalarını, kendilerine özgü kâğıt gibi duvarlarla çiğnenmiş kâğıt hamuru ve tükürüklerinden yaparlar.

Yuvalar genellikle dışarıya kolayca erişilebilen korunaklı noktalar halinde inşa edilir. Yaban arısı yuvasını, genellikle duvar boşluklarında, çatı alanlarında, saçakların altında, kuş kutularında, kulübeler veya garajlarda bulabilirsiniz.

Bir yuvanın yerini tespit etmek için, geri dönen yaban arılarının uçuş yolunu dikkatlice izleyin, bu takip yaz aylarının sonunda daha kolay olur, çünkü arıların sayısı artar.

Yaban arısı yuvası

Bir Yaban Arısı Yuvası Ne Kadar Büyük Olabilir?

İlk başta, bir yaban arısı yuvası çok küçük boyutta oluşacaktır.

Kraliçe yaban arısı ilkbaharda yuvayı yapmaya başladığında, yuva genellikle takribi ceviz ya da golf topu ebadındadır.

Yaz ilerledikçe, yaban arılarının sayısı arttıkça yuva boyut olarak hızla gelişecektir. Yuva bir futbol topu ya da hatta bazı durumlarda daha da büyük boyutta olabilir.

Yuvayı, arıların sayısı artmadan ve yaban arıları daha saldırgan gale gelmeden önce yılın başında tedavi etmek en iyisidir.

Yaban Arıları ve Bal Arıları Arasındaki Farklar

Yaban arıları ile arıları karıştırmak mümkündür. Bununla birlikte, yaban arısı ve arı kovanı için mevcut tedavi farklılık gösterir.

Arılar tehlike altındaki bir türdür ve bir arı yuvası ancak yakınında ki insanlar için önemli bir tehdit oluşturursa ortadan kaldırılacaktır. Rentokil arı yuvasını, ancak son çare olarak tedavi edecektir ve bal arılarını ancak kalifiye bir arı yetiştiricisiyle irtibata geçtikten sonra ele alacaktır.

Yaban arısı yuvası için yapılan tedaviler çok daha yaygındır ve Rentokil tarafından hızlı ve güvenli bir şekilde profesyonelce yapılabilir.

Temel Unsurlar

Yaban Arısı (Vespula vulgaris) ve Avrupa Eşek Arısı (Vespula germanica), işletmenizde ve evinizde görülme olasılığı en yüksek eşek arılarıdır.

Diğer yaban arısı türleri zararlı olarak kabul edilirler, ancak bunlara daha az rastlanır.

  • Yaban arılarının bedenlerinde arılardan çok daha az tüyleri vardır.
  • Yaban arılarının göğüs kafesi ve karnı arasında arılardan daha sıkı bir beli vardır.
  • Yaban arıları bazen sarıcalarla benzer görünüşte oldukları için karıştırılırlar ancak yaban arıları boyut olarak daha küçüktür.
  • Yaban arılarının vücutlarında belirgin sarı ve siyah lekeleri vardır.
  • Üç ana beden parçasına sahiptirler; Kafa, göğüs kafesi ve karın.
  • İşçi yaban arılarının boyutları 12-17 mm arasında değişir.
  • Sadece dişi yaban arısı sokar ve bunu tekrar tekrar yapabilir.