Arılar

444 3 554  nolu telefondan bizi arayın veya bize ulaşın

Eşek Arısı

Her ne kadar yaban arılarından daha az saldırgan olsalar da, herhangi bir tehdide karşın yuvalarını korumak için sizi yine de ısırıp tekrar tekrar sokabilirler.

Sokan böceklerle ilgili bir sorununuz varsa eşek arısı kontrolü, ısırıkları yaban arısı sokması kadar acı verici olabileceğinden önemlidir.

Eşek Arısı Sokmaları

Eşek arısı sokması acı verici bir tecrübedir. Alerjik olan ve anafilaktik şoktan mağdur olabilecek kişilerin hayatını tehdit edebilir.

Mantıklı önlemler alarak ve eşek arısı yuvasının uygun şekilde tedavi edilmesini veya ortadan kaldırılmasını sağladığınızdan emin olarak sokulma riskini düşürmek ihtimal dâhilindedir.

Bir sorun olduğunu biliyorsanız, içeri girişi önlemek için pencereleri ve kapıları kapalı tutmaya çalışmalısınız.

Sokmaları Nasıl Engelleyeceğiz

Eşek arısı yuvasına profesyonel uygulaması, işyeriniz ya da evinizdeki sorunu kontrol altına almanın temel yoludur.

Eşek arısı yuvası; kuş yuvası kutularından, çatı katı alanlarından ve oyuk duvarlardan, kulübelerin ve garajların tenha köşelerine kadar çeşitli yerlerde bulunabilir.

Sizi sokmalara karşı korumak için yuvaya, sadece koruyucu elbise giyiyorsanız yaklaşın. Yaz ortasında ortalama 60 cm boyutuna ulaşan bir eşek arısı yuvası, içerisinde yaklaşık 700 eşek arısı ihtivasıyla zirve noktasına ulaşmış olacaktır

Rentokil’in Eşek Arısı Kontrolü

Eşek arısı sorunu yaşıyorsanız, sorunu halletmesi için Rentokil' e güvenebilirsiniz.

Sorununuzdan hızlı ve güvenli bir şekilde sonlandıracak uygun bir eşek arısı yuvası tedavisi sunuyoruz.

Tedavimiz aşağıdakilere içermektedir:

 • 2 iş günü içerisinde uygulama

 • Sertifikalı teknisyenler - Eşek arısı ve yaban arılarının yaşam döngüsü ve alışkanlıkları hakkında uzman bilgi birikimine sahiptirler.

 • Denetim - Sertifikalı teknisyenimiz, yuva yerini denetlemek için sizinle birlikte uygun bir zaman ayarlayacaktır.

 • Uygulama - Devam etmeden önce uygulama sürecini açıklayacağız. Tek bir eşek arısı yuvasını (erişilebilir bir yerdeki) profesyonel bir şekilde tedavi etmek için teknisyenlerimiz 30-45 dakikalık bir ziyarete ihtiyaç duyarlar.

 • Önleme - Tedaviden sonra, teknisyenimiz sorunun gelecekte önlenmesi konusunda tavsiyelerde bulunacaktır.

Yuva, uygulamadan hemen sonra ortadan kaldırılamaz çünkü tüm eşek arılarının yuvaya dönmesi birkaç gün sürebilir.

Insektisit uygulama, tüm koloninin tedavi edilmesini sağlama adına yuvaya dönen eşek arılarını kontamine etmek için yuvanın içerisinde uygulanır.

Eşek Arıları ve Yaban Arılarının Karşılaştırılması

Eşek arıları ve yaban arılarının görünüşleri ve alışkanlıkları arasında bazı temel farklar vardır.

Bir eşek arısı olduğunu çıkarıyorsanız, bu durum eviniz veya işiniz için en iyi tedavi şeklini belirlemeye yardımcı olabilir.

 • Eşek arıları boyut olarak yaban arıları ve bal arılarından daha büyüktür. Koyu kahverengi ve sarı izlerle (Yabanarılarının siyah ve sarı desenleriyle karşılaştırıldığında), boyları 4 cm'ye kadar çıkabilirler.
 • Eşek arılarının en tepesi (gözlerinin arkasındaki baş bölgesi), yaban arısınınkinden daha geniştir.
 • Eşek arısı genellikle yaban arılarından daha az saldırgandır ancak yuvalarını savunmak için ısırıp sokabilirler.
 • Yaban arılarından farklı olarak eşek arıları, hava koşulları hafif olursa, alacakaranlıkta yem toplamaya başlarlar. Alacakaranlık saatlerinde tıpkı kelebekler gibi ışıklara da yönlendirilebilirler.
 • Eşek arıları ağırlıklı olarak ev sinekleri, sinekler, tırtıllar ve çekirgeler gibi canlı böceklerle beslenirler.
 • Eşek arıları; meşe, kül, huş, lila, ormangülü ve şimşir bitkilerden bitki özlerini defalarca toplayarak bitkilerin kabuklarını soyarlar. Bu 'ağaç kabuklarının soyulması işlemi' olarak bilinir ve etkilenen bitkilere ciddi zarar verebilir. Aynı anda bitki özsuyuyla beslenen birçok eşek arısını görmek alışılmış bir olaydır.
 • Eşek arıları, ayrıca insan yapımı yapılarda yuvalar inşa etmeye alışkın olsalar da ağaç kavuklarında doğal olarak yuva yaparlar.
 • Eşek arıları, yuvalarını yapmaya yönelik olarak dayanıklı bir kâğıt hamuru yaratmak amacıyla yıpranmış ahşap çitlerinden, binalar hatta telgraf direklerinden kayganlaştırıcı maddeleri kazırlar.