Fareler

444 3 554  nolu telefondan bizi arayın veya bize ulaşın

Fare İşaretleri

Kemirme,  alışılmadık bir ses ya da amonyak kokusuna benzer bir koku fark ettiniz mi? Evinizde ya da işyerinizde fare olabilir.  Fareler genellikle geceleri, hatta siz şüphelenmeye başlamadan önce de uzun süre gizli kalabilirler.  Eğer fare aktivitesi izleri bulursanız, BPCA  sertifikalı teknisyenlerimiz  fare aktivitesini doğrulayabilir  ve sorunu çözmek için hedefe yönelik etkili uygulamalar sunabilirler.

Fareler için güvenli ve etkili uygulamalar için 444 3 554 ücretsiz bizi arayın. 

Ücretsiz Fare Fiyat Teklifimiz İçin Bizimle İletişime Geçin
Fareler bir kalem genişliğindeki boşluklara sığabilir

Fare İstilasının İşaretleri

Fareler geceleri ve sabahın ilk ışıklarına kadar yiyecek aramak için ortaya çıkarken, gündüzleri gizli kalmayı tercih ederler. Burada eviniz veya işyeriniz için fare aktivitesi yaygın işaretlerine bakabilirsiniz.       

  • Dışkı – Küçük ve koyu , bir gecede 50/80 (Boyu yaklaşık 3-8 mm)Rastgele dağılmış, iç alanlar, dolap üstleri veya süpürgelik boyunca olabilir. 
  • Yağ İzleri - Fareler vücutlarını duvara sürttükleri için zeminlerde ve süpürgelik boyunca, köşelerde koyu renkler oluşur. 
  • İdrar – Büyük ve yerleşik istilalarda, vücut yağları ve kirlerle birlikte 4 cm yüksekliğinde 1 cm genişliğinde bulunur.
  •  Tırmanma Sesleri - Bodrum ve çatı katlarında, asma tavanlarda, döşemelerin arasında, duvar bölmelerindeki sesleri dinleyin. 
  • Yuva – Buldukları malzemeleri parçalayan fareler, onları diğer yumuşak malzemelerle birleştirerek yuva yaratabilirler. Çatı boşluklarını, asma tavanları, sandviç panelleri, dolap altlarını, buzdolabının arkasını, ocağın altını kontrol edin. 
  • Ayakizleri - Kullanılmayan ve tozlu alanlarda kuyruk izi, ayak izi ve kemirgen parçaları gözlenebilir. Aktiviteyi kontrol etmek için un, talk pudrası gibi malzemeler serpin, ertesi gün taze izleri kontrol edin. 
  • Canlı veya Ölü Fareler – Gündüz gözlenen fare ağır bir istilanın belirtisi olabilir. 
  • Kötü Koku – fareler sık sık idrara çıkarlar ve idrarları amonyak kokusuna benzer güçlü bir koku yayarlar. Fare istilasına yakın yerlerde güçlü koku olur. Bu koku uzun süre kalabilir.

Dışkılar - Gecede 50/80 rastgele dağınık
İdrar Sutunları- Vucut yağı, kir & idrar küçük lekeler oluştururlar

Evinizde veya İşyerinizde Fare Kontrolü Nerede Yapılır?

Evinizde veya işyerinizde farenin neden olduğu zararlara ve yaygın işaretlere nerede bakmalısınız? Fareler çevik ve meraklı canlılardır, esnek iskeletleri sayesinde küçük alanlara girebilirler, dolayısıyla bilinçli olmalı ve binanızı iç ve dış alanlarında aşağıdaki alanları kontrol ediniz. Bu yaygın işaretleri takip ederek evinizde veya işyerinizde fare bulabilirsiniz.

  • Çatı & Tavan Arası – Fareler çatı izolasyonu gibi yumuşak maddeler, kağıt, karton veya saklamış olduğunuz kumaşları(yün eşarplardan dantel örtülere kadar) parçalayabilirler. Ayrıca dağınık fare pisliği ve amonyak kokusuna benzer kokuyu kontrol edin. Bu çatı gibi sınırlı alanlarda güçlü olabilir.
  • Mutfak ve Çamaşırhane – Bütün mutfak aletlerini kontrol edin, fareler kolayca buzdolabı ve derin dondurucunun arkasına  veya ocağın altına girebilir. Boru hatları ve duvarlardaki  kablo kanalları gibi bazı alanlar  farelerin girişi için şans yaratır.
  • Bodrum & Kiler – genellikle örümceklerin alanıdır, ancak fareler özellikle sorunlu alanlarda, delikler ve havalandırma boşlukları ile alt katlara girebilirler.
  • Duvar Boşlukları -  Asma tavanlar gibi  gizli alanlar, döşeme altında ve hatta merdiven altındaki boşluklarda ve havalandırma dolapları, bu yerler genelde fark edilmez  ancak güvenli ve korumalı olduğundan fareler tarafından kullanılabilir.

Yuvalar - Çatı katları, asma tavanları, duvar oyuklarını kontrol edin

Bize Ulasin

Binanız Dışında Fare Kontrolü

Farelerin sadece kışın sorun olduğuna dair bir yanlış anlaşılma var. Ev fareleri tüm yıl boyunca aktiftir. Ev veya işyeriniz dışında fare işaretlerini kontrol edin.

  • Baraka - Ahşap kapı altlarındaki boşlukları ve kemirme izlerini kontrol edin. Büyük olasılıkla tarla faresi  girebilir ve depolanmış gıdalar, tercihen meyve ve sebze ararlar.
  • Garaj – Kapı altındaki boşlukları kontrol edin veya ahşap kapıların altını kemirebilir. Eğer evinize dahil bir garajınız varsa kapı etraflarını kontrol edin ve herhangi bir delikten diğer iç alanlara girebilir.
  • Bitki Örtüsü – Duvarlara yakın olan büyümüş bitkiler fareler tarafından yuva veya barınak olarak kullanılıyor olabilir. Sarmaşık, çalı gibi bitkiler sarkan dallarıyla farelere saçak ve çatıdan giriş noktalarına ulaşmak için tırmanma olanağı sağlayabilir.

Farelerden mi Endişeleniyorsunuz?

Kediler içgüdüsel olarak fare avlarlarEğer fare ile ilgili gelecekte bir problemden endişe ediyorsanız, ilk etapta fareleri önlemek için bazı pratik adımlar atabilirsiniz. Eğer evininizde veya işyerinizde fare aktivitesi tespit edersiniz, hızlı hareket etmek gerekir.
Evinizde veya işyerinizde güvenle farelerden kurtulmak için ücretsiz 444 3 554 nolu hattımızı arayabilirsiniz.