Yaygın Hamamböceği Türleri

3000’den fazla farklı türde hamamböceği vardır. Bazıları zararlı olarak kabul edilirken, bazıları kendi doğal ortamında yararlıdır. Hamamböceği bir çok hastalığın taşıyıcısı olabilir. Türkiye’de en yaygın görülen türler Alman hamamböceği, Amerikan hamamböceği, Doğu Hamamböceği ve Kahverengi hamamböceğidir. 

Mutfakta hızla kaçan bir hamamböceği mi gördünüz? Bir istilayı daha etkili bir şekilde ele almak için hamamböceği türünü tanımlamayı öğrenin.

Alman Hamamböceği

(Blatella germanica)

Görünüş

Dünyada kötü ünvanlı en yaygın tür, göğüs bölgesindeki 2 koyu renkli şeritten kolayca tanımlanır. Yetişkin alman hamamböcekleri yaklaşık olarak 12-15 mm uzunluğundadır.

Yaşam

Yaygın olarak iç alanlarda bulunur. Alman hamamböceği nemi tercih eder, nemli ortamlar ve genellikle ev içinde banyo ve mutfak gibi alanlarda bulunur.

Doğu Hamamböceği

(Blatta orientalis)

Görünüş

Koyu kahve veya siyah renkte olurlar. Yetişkin bir oryantal hamamböceği 20-30 mm uzunluğundadır.

Yaşam

Doğal ortamında hayatta kalmak için uyumlu, doğu hamamböcekleri, bodrum, kanalizasyon şebekesi gibi nemli alanlar ve soğukta gelişir. Beslenme tercihleri çöplerdir. Bu tür hamamböcekleri yaygın olarak çöp alanlarında bulunur.

Amerikan Hamamböceği

(Periplaneta Americana)

Görünüş

Evleri istila eden en yaygın hamamböceklerinden biridir. Yetişkin hamamböcekleri 20-30 mm uzunluğundadır ve kırmızı-kahverengi renkte olurlar.

Yaşam

Amerikan hamamböcekleri ağaçların üzerinde yaşar. Amerikan hamamböceği karanlık, nemli ve rahat alanları tercih eder. Evlerde banyo, mutfak ve bodrum katında olur.