Sıçanlar

444 3 554  nolu telefondan bizi arayın veya bize ulaşın

Sıçan Belirtileri

Sıçanlar şafak ile alacakaranlık arası aktiftirler. Bu nedenle kemirgenin kendisinden ziyade genelde sıçan sorunu belirtileri görmek daha kolaydır. 

Ne yapmanız Gerekli? 

Eğer aşağıda yazan belirtilerden herhangi birini görüyorsanız, kontrol altına almak için hızlı hareket etmek gerekir. 444 3 554 numaralı hattımızdan ücretsiz bizi arayın ve size yardımcı olacak teknisyenimizle konuşun. 

Hastalık yayması ile bilinen sıçanların, hasar verme özellikleri, gıda maddelerine zarar vermeleri, ayrıca pire benzeri parazit yaydıkları da göz önünde bulundurulduğunda hızlı aksiyon almanızı öneririz. 

Sıçan aktivitesi belirtilerini hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aşağıda sıçan aktivitesinin en yaygın belirtilerini görebilirsiniz. 

 • Sıçan Dışkısı - Koyu kahverengi konik şeklinde, pirinç tanesi gibi.
 • Sürtünme İzleri - Vücutlarındaki yağ ve kir yüzeylerde leke bırakır. Ayak Sesleri : Siyah sıçanlar çeviktirler ve genellikle geceleri tırmalama sesleri duyabilirsiniz. 
 • Sıçan Çukuru - Kahverengi sıçanlar barınma, yuvalama ve depolama için yuva yapmalarıyla bilinirler. 
 • Sıçan Yuvası – Sıçanlar yuva yapmak için yalıtım malzemeleri, karton ve diğer yumuşak malzemeleri parçalayabilir. 
 • Ayakizleri – Sıçanlar tozlu ve daha az kullanılan alanlarda ayak izleri bırakırlar.

Sıçan belirtilerini Nasıl Tanımlarsınız?

Rat Droppings

Sıçan Dışkısı

Sıçanlar geceleri belli yerlerde yoğunlaşacak şekilde 40 taneye kadar dışkılayabilir. Gittikçe incelen koyu kahverengi, iğ biçimli- büyük pirinç tanesine benzer.
Rub Marks of from a Rat Infestation

Sürtünme İzleri

Sıçanlar kötü görüş yeteneği nedeniyle onlar süpürgelik boyunca yürürler. Vücutlarındaki yağ ve kirler yüzeylere ve objelere leke bırakırlar.
A cable chewed by rats - courtesy of S Quinn, EEC247 Ltd

Ayak Sesleri

Siyah sıçanlar çevik hareket ederler, hatta bu onların halk arasındaki isimlerinin sebebi olmuştur- Çatı Sıçanı. Genellikle çatılarda veya tavan arasında bulunurlar, geceleri a sesleri duyulur. Kahverengi sıçanlar dişlerinin çıkardığı öğütme sesi ile tanınabilirler.

Rat Nests

Sıçan Yuvası

Sıçanlar oyuklarda yuva yaparlar ama sıçan yuvaları çatı katlarında, saçaklarda ve hatta duvar boşluklarında bile bulunabilir. Yuva yapmak için karton ve diğer mevcut yumuşak maddeleri kullanırlar
Rat Footprints

Ayakizi

Sıçanlar, binaların tozlu ve az kullanılmış alanlarında kuyruk ve ayak izi bırakırlar. Aktif bir istila olup olmadığını öğrenmek için ayak izlerine yakın alanda ince un veya talk pudrası serpip ertesi gün yeni izler olup olmadığını kontrol edin.

Binanızda Sıçanlar Nerede Kontrol Edilir

 • Çatı Katı & Çatı Katı Alanları – Parçalanmış çatı yalıtımı, bozulmuş malzemeler, karton kutular ve köşelerde sıçan pisliği 

  Mutfak & Çamaşırhaneler – Ocaklar, çamaşır makinaları, bulaşık makinaları ve kurutucular gibi aletlerin arkalarına bakın. Aslında boru hattı ve kabloların mülkünüze dışardan girdiği yerleri kontrol edin. 

  Gözden Uzak - ve muhtemelen akılda kalan yerlerde.

Binanızın dışında sıçanlar nerede kontrol edilir

Evinizde veya işyerinizde; sıçan izleri, yuvaları ve zarar görmüş alanlar kontrolüne nereden başlamalısınız? Sıçanlar sıçrayabilen, kemirebilen ve tünel kazan çevik zararlılardır. Dolayısıyla mülkünüzü yukarıdan aşağıya, içten ve dıştan kontrol etmelisiniz. Aşağıda fare istilasına dair kanıt bulabileceğiniz bazı yaygın yerler bulunur.

  • Zemin Kaplama – Zemin kapalama kenarlarında kemirme ve buruşturma hasarlarını kontrol edin. 
  • Garaj – Kapı çerçevelerinin etrafında boşluk olup olmadığını veya kapıların altında delik olup olmadığını kontrol edin. Bir garaj varsa iç kapının etrafını ve iç alanlara giriş yapabilecek havalandırma boşluklarını kontrol edin. 
  • Gübre Alanı – Gübre yığınları sıcak ve gıda içerdiğinden sıçanları çeker. 
  • Bitki Örtüsü – Ağaç ve çalı kökleri, büyümüş bitki örtüsü ve yakınlardaki bölgelerde sıçan delikleri arayın. 
  • Tahliye Gideri – Tahliye kapaklarının hasar görüp görmediğini ve yanında delikler açılmış olup olmadığını kontrol edin.

Sıçanlar Hakkında Endişelimisiniz?

Sıçanlar olduğunu düşünüyorsanız, istila seviyesini kontrol etmek ve bu kemirgenin neden olduğu sağlık risklerini azaltmak için hızlı hareket etmek önemlidir. Ayrıca evinizi ve işyerinizi korumak için pratik adımlar atarak sıçanların varlılığının önlenmesine yardımcı olabiliriniz. 

Sıçanlardan hızlıca kurtulmak ve etkili uygulamalar almak için 444 3 554 numaralı telefondan bizi arayın.