Sivrisinekler ve Tatarcıklar

444 3 554  nolu telefondan bizi arayın veya bize ulaşın

Dünya Sivrisinek Günü

Sivrisinekler ve tatarcıklar, hayatı tatsız hale getirebilirler. Sürekli olarak yüksek sesli vızıltıları dinlemek zorunda kalmanız acı verici olabilir. Ve suçluyu bulduğunuzda, her zaman tetikte bekleyen başka bir sinek varmış gibidir...

Peki, ev ve işyeriniz sivrisinekler için neden özellikle çekicidir ve sivrisinek tanımlamasından nasıl emin olabilirsiniz?

Dünya Sivrisinek Günü. 20 Ağustos 1897, Sir Ronald Ross (1857-1932)’un sivrisineklerin sıtmayı insandan insana bulaştırdığını gösterdiği tarihtir. Ross, Hintli bir hastanın kanını emdirdikten sonra Anopheles cinsinden dişi sivrisineğin sindirim sisteminde sıtma parazitlerini saptamış ve bu çalışmalarıyla 1902’de Nobel Ödülünü almıştır.

Bilinen en eski infeksiyon hastalıklarından birisi olan sıtmaya günümüzde de yılda 200 milyondan fazla insan yakalanmaktadır. Sıtmanın yanı sıra yine sivrisinekler, dünyanın çeşitli bölgelerinde karşılaşılan çikungunya, dang, sarı ateş, Batı Nil ateşi, Rift Vadisi ateşi, Murray Vadisi ensefaliti, Japon ensefaliti,  Doğu at ensefaliti, Batı at ensefaliti, La Crosse ensefaliti, St. Louis ensefaliti, Barmah Ormanı virusu infeksiyonu ve Ross Irmağı virusu infeksiyonu gibi pek çok viral hastalığın ve lenfatik filaryaz ve dirofilaryaz gibi bazı paraziter hastalıkların vektörü olarak önemlerini korumaktadır.

Birçoğu birer zoonoz olan bu hastalıkların ortasında Dünya Sivrisinek Günü’nü sağlıklı bir dünya ve sivrisineklerden uzak günler dileyerek anmak isteriz.