Sivrisinekler ve Tatarcıklar

444 3 554  nolu telefondan bizi arayın veya bize ulaşın

Evinizi sivrisineklerden korumanın altı yolu

 

Evinizi sivrisineklerden korumanın altı yolu
Dünyada 3.000'den fazla sivrisinek türü olduğu göz önüne alındığında, bölgenizde birçoğunun yaşama olasılığı yüksektir. Etkilenme ölçünüz iklim ve bölgenize bağlıdır. Bazı sivrisinekler, kaşıntılı, kırmızı ve çıkıntılı ısırıkları bırakarak size sıkıntı verirken, diğerleri de Dang, Chikungunya, sarı humma, Zika ve Batı Nil virüsü gibi dünyanın en ölümcül hastalıklarından bazıları için taşıyıcıdır. Ayrıca filaryazis ve sıtma gibi paraziter enfeksiyonlardan da sorumludurlar. Sivrisinekler yaşadığınız yerin normal bir özelliği ise, genellikle belirli zamanlarda veya yalnızca ailenizle veya arkadaşlarınızla mangal yaparken aktif olduklarını fark edeceksiniz.

 • Sivrisinekleri bize çeken şey nedir? - Soluduğumuz karbondioksit, terimizin bileşenleri, fiziksel hareket ve vücut ısısı sivrisinekleri çekiyor. Uzun antenleri, palps (kokuları tespit etmek için kullanılan organlar) ve gözler kullanılarak dişi sivrisinekler, bir kan yemeğinin aranması için bir insanın veya başka bir sıcak kanlı hayvanın yerini bulabilir ve belirleyebilir.

 • Sivrisinekler neden bizi ısırıyor? - Sadece dişi sivrisinekler kan yemeği almak için ısırırken, erkek sivrisinekler nektarlarla beslenirler ve ısırma riski oluşturmazlar. Dişi sivrisinekler, çiftleşmeden sonra bir grup yumurta üretme zorunluluğu olarak insanları ve diğer hayvanları ısırır. Bu nedenle, çoğu sivrisinek türü, ek yumurta üretme ihtiyacıyla birçok kez ısırır. Bu beslenme döngüsü boyunca, sivrisinekler hastalık organizmalarını tükürükleri vasıtasıyla konakçı hayvana veya insana iletirler.

 • Sivrisinekler bizi ne zaman ısırıyor? - Sivrisineklerin ısırma davranışı türlere bağlıdır. Culex ve Anopheles cinsine (gruplar) ait olanlar gibi bazı türler akşamları daha aktiftir - akşam karanlığından şafağa kadar. Bazı türler alacakaranlık ve şafak saatlerinde çok belirli zaman dilimleri için aktiftir. Çoğunlukla Aedes cinsine ait olan diğer sivrisinek türleri, gün boyunca aktiftir. Bu, 24 saat boyunca sivrisinek engelleme önlemlerinin alınmasını önemli kılar.

 • Sivrisinekler nerede bulunur - Coğrafi olarak, sivrisinekler uzak ve geniş alanlara yayılmışlardır. 1000 ya da daha fazla Aedes türü, dünyadaki tropikal ve subtropikal bölgelerde esas olarak hastalık taşıyan türlerle birlikte küresel bir dağılıma sahiptir. Aedes, dang humması, sarı humma, Batı Nil ateşi, Chikungunya ve Zika virüsünü bulaştırabilir. Sıtma parazitini bulaştıran Anopheles türleri dünya çapında mevcuttur. Bir bölgede ortaya çıkmaları, onları yok etmeye yönelik çabalara bağlıdır ve hastalığın yeniden görülmesi sürekli bir risktir. Bununla birlikte, küresel sıtma vakalarının yüzde 90'ından fazlası Sahra altı Afrika'da meydana geliyor. 1000 kadar Culex türü, aşırı ılıman bölge dışında, dünya çapında ortaya çıkar ve Batı Nil virüsü ve Japon ensefalitini bulaştırabilir.

 • Sivrisinek yumurtaları ve larvaları - Bunlar,  açık hendek ve durgun su gibi durgun su havuzlarında bulunabilir. Aynı zamanda bakımsız yüzme ve çocuk havuzlarında, içinde su birikmiş kaplarda, dış mekan süs havuzlarında vs görülebilirler.

 • Yetişkin sivrisinekler - Gün boyunca, sivrisineklerin çoğu serin, nemli, gölgeli alanlarda, özellikle bitki örtüsünde veya ağaçların ve diğer korunan alanların altında dinlenir. Ayrıca erişebildikleri binaların içinde veya içinde dinlenirler. Bu nedenle, sivrisineklerin içeri girmesini önlemek, çok değerli bir teknik ve istenmeyen sivrisinek işgalcilere karşı ilk savunma hattıdır.

 • Ev sahipleri sivrisinek ısırığı riskini azaltmak için ne yapabilir? - Artık sivrisineklerin nerede bulunduğunu ve neden ve ne zaman beslendiklerini bildiğinize göre, evinizi ve ailenizi ısırıklarından koruyabilir misiniz? Cevap Evet. Aşağıda sivrisineklerin mülkünüze girmesini önlemeye yardımcı olmak ve sizin ve sevdiklerinizin onlar tarafından ısırılma riskini azaltmak için yedi ipucu verilmiştir.

 • Doğal avcıları teşvik etmek - Eğer bir bahçe havuzunuz varsa,  içine sivrisinek larvalarını yemesi için bir miktar akvaryum balığı ekleyin. Sivrisinekleri de yiyen diğer canlılar arasında kuşlar,  kurbağalar ve kurbağa yavruları, kaplumbağalar, yusufçuklar ve örümcekler bulunur. Kuşları bahçenize daha fazla davet edebilirsiniz.

 • Herhangi bir durgun suyu ortadan kaldırın - Aşağıdaki maddeler gibi suyu biriktirebilecek her şeyi boşaltın.

  • Çocuk oyuncakları
  • Çiçek saksıları
  • Boş havuzlar
  • Kullanılmış lastikler