Sivrisinekler ve Tatarcıklar

444 3 554  nolu telefondan bizi arayın veya bize ulaşın

İşinizde Sivrisinek ile Mücadele

İşyerinizde Sivrisinek ile Mücadele Nasıl Yapılır ?

Kentleşme ve iklim değişikliği gibi eğilimler, sivrisinek nüfus artışına artışa katkıda bulunuyor.


Sivrisineklerin sıtma, dang, Batı Nil virüsü, Chikungunya, sarı humma ve Zika gibi tehlikeli hastalıkların taşıyıcısı olduğu bölgelerdeki işletmeler için, bu durum endişe verici bir trend. Bu hastalık organizmaları temel olarak dünyanın tropikal ve subtropikal kuşaklarında bulunurken, menzil ve prevalanstaki artış halk sağlığı için ciddi bir risk oluşturmaktadır ve işletmelerin faaliyetlerini bozabilir.3.000'in üzerinde sivrisinek türü ile, işinizi nerede olursa olsun, bunlardan bir kaçıyla karşılaşma ihtimaliniz hala yüksek. Sivrisinekler hastalık taşıyıcı veya sıkıntı vericidir. Çalışanları, müşterileri ve işinizin itibarını korumak amacıyla istila riskini hızlı bir şekilde azaltmak için çaba göstermelidir. Sivrisineklerin ne zaman ve nerede aktif olduklarını ve bunları kendi tesisinizde nasıl yöneteceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin (aşağıdaki pratik ipuçlarımıza bakın).

 • Sivrisinekleri bize çeken şey nedir? -

  Sivrisinekler günün hangi saatinde ısırıyor?

  Sivrisinek ısırma davranışı türlere bağlıdır. Sivrisinek türlerinin çoğunluğu alacakaranlık ve şafak sırasında ısırır. Diğer türler gündüz saatlerinde veya bir fırsat ortaya çıktığında ısırmayı tercih ederler. İnsanlarla beslenmeyecek veya beslenmeyecek türler bile var. Bununla birlikte, hastalık taşıyan en önemli sivrisinek türlerinin bazıları gündüz ısıranlardır. Bu nedenle, sivrisinek türleri ve saatlerce süren ısırma aktiviteleri ne olursa olsun, her zaman sivrisinek
  önleme önlemleri almanız gerekir.

 • Sivrisinekler neden bizi ısırıyor? - Sivrisineklerin farklı evreleri nerede bulunur?

  Sivrisineklerin yumurta evresi çeşitli yerlerde bulunabilir, ancak hepsi durgun su kaynakları ile ilişkilidir. Bazı türler, kapların içine su kenarına yumurta bırakmayı tercih eder. Bazıları yumurtalarını doğrudan suyun üstüne koyacaktır, bazıları ise gelecekteki su baskınlarına eğilimli tamamen kuru alanlarda yumurta bırakacaktır. Dişiler su bulmakta son derece etkilidir. Bu nedenle, bir mülkün etrafındaki sivrisinekleri yönetmek için mümkün olan su kaynaklarını azaltmak çok önemlidir. Dış mekan muslukları veya klima sistemleriyle damlayan suyun oluşturulduğu yerler, açık hendekler, tıkanmış oluklar, saksı bitkileri ve diğer açık hava konteynerleri dikkatlice izlenmeli ve düzenli olarak boşaltılmalıdır. Yumurtadan çıktıktan sonra sivrisinekler larva safhasına girerler. Bu aşama serbesttir ve su ortamında çok sayıda mikroorganizmayla beslenerek suda dolanır. Sivrisinek yönetiminin kilit unsurlarından biri olan larvalar, mevcut farklı türleri en iyi şekilde kontrol etmeyi öğrenmek için toplanabilir, sayılabilir ve tanımlanabilir. Yetişkin sivrisineklerin çoğu güneşli ve gündüz saatlerinde görünmezler, çünkü en büyük çevresel zorluk susuz kalmamaktır. Bu süre zarfında sivrisineklerin çoğu, yaprakların altındaki bitki örtüsü, ağaç delikleri, ağaç kabuğu ve binanın gizli alanlarında serin, nemli, gölgeli alanlarda dinlenebilir.

 • Sivrisinekler bizi ne zaman ısırıyor? - Sivrisinek kontrolü ipuçları

  Sivrisineklerin tesisinize girmesini engellemek ve müşterilerinizin, ziyaretçilerinizin ve çalışanlarınızın ısırılma riskini azaltmak için aşağıdaki önlemleri alın.

 • Sivrisinekler nerede bulunur - Binanızı koruyun

  Kullanılmadığı zaman kapı ve pencereleri kapalı tutun. Binadaki yetişkin sivrisinekleri etkisiz hale getirmek için dış çatlakları ve yarıkları kapatın. Özellikle gölgeli alanlardaki suyu tutan yapısal alanları düzeltin. Son olarak, binanın ve çevresindeki alanların, yapı ve çevresindeki sivrisinekleri azaltmak için profesyonel, onaylanmış bir ürünle ugulama yapılmasını sağlayın.

 • Sivrisinek yumurtaları ve larvaları - Durgun su kaynaklarını yok edin

  Doğal veya insan yapımı su birikintilerinin kurutulduğundan veya uygun drenaj olduğundan emin olun. Sivrisineklerin üremesi ve gelişmesi için özel sıcak noktalar, zayıf drenaj alanları, su toplayan kullanılmayan teçhizat, yumuşak toprakta ağır ekipman izleri veya havalandırılmayan drenaj havuzlarıdır. Ayrıca, nakliye konteynırları veya su tutucu özelliklere sahip plastik paletler gibi hareketli eşyaları da unutmayın. Ayrıca organik çöpler, sivrisinek larvaları için yiyecek kaynağı sağlayabildiğinden sivrisinekler için üreme alanları olabilir. Bunları temizleyin ve işletmenizin etrafındaki potansiyel üreme alanlarını izlemek için düzenli olarak alan denetimleri yapın.

 • Yetişkin sivrisinekler - Açık yüzme havuzlarını ve jakuzileri uygun şekilde muhafaza edin

  Açık yüzme havuzlarınin, düzgün bir şekilde muhafaza edildiği sürece, larvaların beslenmesi için bakteri içeren durgun suya ihtiyaç duyan sivrisinekler için üreme alanı olma ihtimalleri çok düşüktür. Havuz suyunda doğru miktarda oksijen ve klor bulunması, sivrisinek besin kaynaklarını uzaklaştıracaktır.

 • Ev sahipleri sivrisinek ısırığı riskini azaltmak için ne yapabilir? - Çalışanlarınız için koruyucu üniforma

  Çalışanlarınız üniforma giyiyorsa, koruyucu, dayanıklı ve rahat olduklarından emin olun. Bol kesim, açık renkli, uzun kollu gömlekler ve pantolonlar sivrisinekleri uzak tutmaya yardımcı olabilir. Sivrisinekler sandaletlerdeki deliklerden ve dar giysili kıyafetlerden ısırırlar.

 • Doğal avcıları teşvik etmek - Onaylı sivrisinek kovucular kullanın

  Personeli ve misafirleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı aktif maddeler içeren bir sivrisinek kovucu kullanmaya teşvik edin. Test edilmiş ve onaylanmış aktif bileşenlerle sivrisinek kovucular kullanarak, personeliniz, ziyaretçileriniz ve müşterileriniz rahatsız edici ısırıklardan ve sivrisinek kaynaklı hastalıkların tehlikelerinden en iyi şekilde korunma elde eder.

 • Herhangi bir durgun suyu ortadan kaldırın - Haşere kontrol uzmanından yardım alın

  İşinizi sivrisineklerin sağlık risklerinden korumak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Bazı sivrisinek kaynaklı hastalıklar artmaya devam ettikçe, işletmeler için küresel bir bakış açısıyla potansiyel risk çok yüksektir. Bu eğilim sadece halk sağlığı çabalarını baltalamakla kalmıyor, aynı zamanda personelin ve hizmet verilen müşterilerin güvenliğini de tehdit ediyor. Bu da bir şirketin marka itibarına zarar verebilir. Etkili sivrisinek kontrolü, farklı durumlarda oldukça karmaşık ve kolay olabilir. Profesyonel bir değerlendirme, etkili bir Entegre Sivrisinek Yönetimi (IPM) yaklaşımının geliştirilmesini sağlayacaktır. Bu, sivrisinek gelişim alanlarını, bir yapının en iyi şekilde nasıl korunacağını ve mevcut popülasyonları (hem larva hem de yetişkinler) yönetmek için yapılan profesyonel bir araştırmayı içerir. IPM yaklaşımı ayrıca gelecekteki faaliyetleri izlemek için sürekli bir sürveyans programı içerir.